§ 1
- Stowarzyszenie zwykłe pod nazwą Luka w Prawie z siedzibą w 05-520 Konstancinie-Jeziornie, zwane dalej „Stowarzyszeniem”, jest nieposiadającym osobowości prawnej dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych wymienionych w § 2 niniejszego Regulaminu, które realizuje poprzez nieodpłatne reprezentowanie swoich członków, obywateli i cudzoziemców w postępowaniach sądowych i administracyjnych według zasad ustanowionych w obowiązującym w Polsce porządku prawnym, a także poprzez prowadzenie działalności medialnej i dziennikarskiej.
- Stowarzyszenie działa na terytorium Rzeczypospolitej Polski i może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność i inne prawa rzeczowe, pozywać i być pozywane.
- Stowarzyszenie opiera swoją działalność na społecznej pracy członków.
- Podstawą działania Stowarzyszenia są postanowienia niniejszego regulaminu oraz przepisów ustawy z dn. 7.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 1989 nr 20 poz. 104 z późn. zm.).
§ 2 Cele Stowarzyszenia to:
- ochrona wolności i praw człowieka
- udzielanie pomocy rodzinie w sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka i o roszczenia alimentacyjne,
- zrzeszanie rolników indywidualnych,
- ochrona konsumentów w sprawach związanych z ochroną praw konsumentów,
- ochrona środowiska,
- ochrona praw własności przemysłowej,
- ochrona równości oraz niedyskryminacji przez bezpodstawne bezpośrednie lub pośrednie zróżnicowanie praw i obowiązków obywateli,
- zrzeszanie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
- pomoc ofiarom przestępstw
§ 3
- Władzą Stowarzyszenia jest Przedstawiciel Stowarzyszenia w osobie Adama Kłoszewskiego – założyciel Stowarzyszenia.
1a. Kadencja Przedstawiciela jest pięcioletnia i rozpoczyna się w dniu zarejestrowania Stowarzyszenia, z uwzględnieniem, że:.
-
- Trzy miesiące przed upływem kadencji Przedstawiciela każdy Członek Stowarzyszenia może zwołać zebranie w celu wybrania nowego Przedstawiciela, którego kadencja rozpoczyna się następnego dnia po zakończeniu kadencji przez dotychczasowego Przedstawiciela. Zebranie zwołuje się poprzez poinformowanie pod rygorem nieważności wszystkich Członków Stowarzyszenia w formie listu poleconego nadanego za potwierdzeniem nadania i odbioru na adres każdego Członka Stowarzyszenia, o dacie i miejscu zebrania, jego przedmiocie, wskazaniu kandydata na nowego Przedstawiciela wraz z uzasadnieniem wyboru, nie wcześniej niż na jeden miesiąc przed planowanym terminem zebrania. Wybór nowego Przedstawiciela następuje w drodze uchwały podjętej przez Członków Stowarzyszenia na zwołanym w tym celu zebraniu większością 2/3 głosów ważnych, przy czym jeżeli liczba Członków Stowarzyszenia jest mniejsza niż 2/3 wszystkich Członków Stowarzyszenia, podjęte uchwały są nieważne i nie mają mocy prawnej. W przypadku braku zwołania zebrania i podjęcia uchwały o wyborze nowego Przedstawiciela, kadencja dotychczasowego Przedstawiciela ulega przedłużeniu o kolejny okres pięcioletni.
- Każdy z Członków Stowarzyszenia może zwołać zebranie Członków Stowarzyszenia w celu podjęcia uchwały o odwołaniu Przedstawiciela przed terminem wskazanym w ust. 1a. i o wyborze nowego Przedstawiciela. Zebranie zwołuje się poprzez poinformowanie Członków Stowarzyszenia w formie listu poleconego nadanego za potwierdzeniem nadania i odbioru na adres każdego Członka Stowarzyszenia, o dacie i miejscu zebrania, jego przedmiocie, przyczynie uzasadniającej odwołanie dotychczasowego Przedstawiciela, wskazaniu kandydata na nowego Przedstawiciela wraz z uzasadnieniem wyboru, nie wcześniej niż na jeden miesiąc przed planowanym terminem zebrania. Odwołanie dotychczasowego Przedstawiciela i wybór nowego następuje w drodze uchwały podjętej przez Członków Stowarzyszenia na zwołanym w tym celu zebraniu większością 2/3 głosów ważnych, przy czym jeżeli liczba Członków Stowarzyszenia jest mniejsza niż 2/3 wszystkich Członków Stowarzyszenia, podjęte uchwały nie mają mocy prawnej.
- Do kompetencji i obowiązków Przedstawiciela Stowarzyszenia należy:
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
- kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia,
- zarządzanie środkami finansowymi Stowarzyszenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i niniejszym Regulaminem,
- przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia,
3 . W przypadku braku możliwości wykonywania czynności władczych przez Przedstawiciela Stowarzyszenia, zastępuje go Tomasz Kłoszewski – założyciel Stowarzyszenia, przy czym Przedstawiciel Stowarzyszenia może unieważnić czynności przez niego dokonane. § 4
- Członkiem stowarzyszenia może być osoba fizyczna – obywatel lub cudzoziemiec - posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złoży pisemną deklarację o przystąpieniu do Stowarzyszenia oraz akceptacji jego Regulaminu.
- Uchwały w sprawach członkostwa podejmuje Przedstawiciel Stowarzyszenia.
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek:
- wykluczenia członka przez Przedstawiciela Stowarzyszenia,
- pisemnej rezygnacji złożonej Przedstawicielowi Stowarzyszenia,
- utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu,
- śmierci członka.
- Członkowie Stowarzyszenia mają prawo zgłaszania wniosków co do działalności Stowarzyszenia.
- Do obowiązków członka Stowarzyszenia należy:
- przestrzeganie Regulaminu Stowarzyszenia,
- popieranie i realizowanie celów Stowarzyszenia.
§ 5
- Stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na swoją działalność z darowizn, spadków, zapisów, dotacji oraz ofiarności publicznej.
- Środkami finansowymi Stowarzyszenia zarządza Przedstawiciel Stowarzyszenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i niniejszym Regulaminem.
- Stowarzyszenie nie może:
- powoływać terenowych jednostek organizacyjnych,
- prowadzić działalności gospodarczej,
- prowadzić odpłatnej działalności,
- zaciągać zobowiązań narażających jego członków na jakąkolwiek odpowiedzialność majątkową.
§ 6
- Stowarzyszenie ulega rozwiązaniu na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Walne Zebranie Członków wybiera likwidatora oraz określa przeznaczenie pozostałego majątku Stowarzyszenia.
§ 7 W sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem zastosowanie mają przepisy ustawy z dn. 7.04.1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 1989 nr 20 poz. 104 z późn. zm.). |